وبلاگ

روش بدست آوردن سایکل و عمر باطری لپ تاپ

روش بدست آوردن سایکل و عمر باطری لپ تاپ

روش بدست آوردن سایکل و عمر باطری لپ تاپ

روش سایکل باطری در ویندوز و مک بوک

باتری استفاده شده در لپ تاپ نیز مانند سایر باتری های استفاده شده در گوشی و.. دارای طول عمر و چرخه شارژ محدودی هستند. برای بررسی سلامت باتری، فهمیدن تعداد دفعات شارژ و میزان استفاده از آن می تواند راهنمای خوبی باشد. امروز در شهر آی تی نحوه فهمیدن تعداد دفعات شارژ باتری لپ تاپ در ویندوز و مک بوک را آموزش می دهیم.

فهمیدن میزان استفاده از باتری لپ‌ تاپ برای چک کردن وضعیت باتری

راست کلیک روی استارت

How to Check a Laptop Battery Health by Viewing Battery Cycles

ممکن است شما مشکلی در شارژ شدن باتری لپ تاپ و ذخیره آن داشته باشید. یکی از کارهایی که می تواند این مشکل را رفع کند، چک کردن باتری است. اگر شما از وضعیت باتری خود آگاه باشید می توانید در صورت لزوم آن را عوض کنید، اقدام به کالیبراسیون کنید و یا سایر قطعات مربوطه را بررسی نمایید. به همین دلیل ویندوز و Macbook نیز راهی برای فهمیدن تعداد دفعات شارژ باتری قرار داده اند که در ادامه آن را بررسی می کنیم.

فهمیدن دفعات شارژ باتری لپ تاپ در ویندوز ۱۰ ، ۸ و ۷

برای اطلاع از تعداد دفعات شارژ لپ تاپ می توانید از دستورات Command Prompt استفاده نمایید. در ویندوز های ۸ و بالاتر می توانید بر روی استارت راست کلیک کرده و گزینه Command Prompt را انتخاب کنید. در غیر این صورت می توانید آن را سرچ کنید. همچنین می توانید از Windows PowerShell نیز استفاده کنید.

سپس دستور powercfg /batteryreport را در محیط فرمان تایپ و اینتر کنید.

حال به پوشه ای که فایل اطلاعات ذخیره شده است بروید و به دنبال battery report.html باشید. آدرس این فایل در هنگام ثبت دستور قبلی قابل رویت می باشد.

همچنین اگر علامت ضربدر روی باتری شما مشاهده می شود، مطلب ۵ روش رفع و دلیل علامت ضربدر قرمز روی باتری لپ تاپ در ویندوز ۱۰ ، ۸ و ۷ را مطالعه نمایید.

این فایل را باز کنید که با مرورگر پیش فرض شما باز می شود. به بخش Installed Batteries بروید و مقدار های Design Capacity برای دیدن ظرفیت اسمی باتری و Full Charge Capacity برای ظرفیت شارژ کامل توجه کنید تا با وضعیت باتری بیشتر آشنا شوید. در قسمت Cycle Count نیز تعداد دفعات شارژ شدن را خواهید دید. اطلاعات تکمیلی و دقیق تر نیز در ادامه صفحه نشان داده می شود.

حالا به طور خلاصه وار  دو گام سایکل باطری رو بدست بیارید و در گام سوم تشخیص بدید که آیا باطری شما سالم هست یا خیر؟ باتری سالم در سرفیس چه سیکلی هست و چقدر دیگر عمر می کند؟

در صورتی که شما هم مالک دستگاه سرفیس هستید و تمایل دارید تا از سلامت باتری سرفیس دستگاه خود اطمینان یابید، تنها نیاز است تا مراحل زیر را برای به دست آوردن نتیجه مورد نظر انجام دهید.

گام اول : Life Cycle

برای محاسبه میزان سلامت باتری خود ابتدا ضروری است که با مفهوم Life cycle آشنا شوید، در واقع منظور از لایف سایکل، طول عمر باتری است. فرض کنید که لایف سایکل باتری مک بوک ها در سری پرو ۱۰۰۰ بار باشد.
پس معنی این جمله این است که باتری در بهترین حالت توانایی ۱۰۰۰ بار شارژ و دشارژ شدن را دارد و بعد از آن کم کم رو به خرابی می رود.

منظور از Cycle Count چیست؟

منظور از Cycle Count  تعداد دفعاتی است که شما دستگاهتان را شارژ می کنید.
برای محاسبه سلامت باتری خود باید دو مقدار Life cycl و Life cycl را با یکدیگر مقایسه کنید تا بتوانید وضعیت سلامت باتری سرفیس خود را ارزیابی نمایید.

گام دوم : یافتن Cycle Count در سرفیس

ابتدا وارد محیط Command Prompt یا همان CMD شوید.
کلید Windows+ R را همزمان فشار دهید.
در باکس مربوطه CMD را تایپ کرده و Enter را بزنید.
در مرحله بعد دستور powercfg /batteryreport را در محیط CMD وارد کرده و منتظر پاسخ سیستم باشید.
سیستم برایتان یک فایل گزارش با نام battery-report.html ایجاد می کند.
در اصل این فایل حاوی تمام اطلاعات باتری سیستم شما است.

گام سوم : یافتن مقدار Cycle Count و بررسی سلامت باتری سرفیس

فایل گزارش را باز نمایید و به دنبال عبارت Cycle Count بگردید.
در صورتی که میزان Cycle Count دستگاه شما بین ۳۰۰ تا ۵۰۰ باشد،Cycle Life شما ۱۰۰٪ میباشد(یعنی باتری شما سالم است).
در صورتی که میزان Cycle Count دستگاه شما بین ۱۵۰۰ تا ۱۲۰۰ باشد،Cycle Life شما ۵۰٪ میباشد(یعنی طول عمر باتری  شما نصف شده است).
در صورتی که میزان Cycle Count دستگاه شما بین ۲۵۰۰ تا ۱۲۰۰ باشد،Cycle Life شما ۲۵٪ میباشد(یعنی باتری شما در وضعیت هشدار قرار دارد).
در صورتی که میزان Cycle Count دستگاه شما بین ۴۷۰۰ تا ۳۷۵۰ باشد،Cycle Life شما ۱۰٪ میباشد(یعنی باتری شما خراب است).

مشاهده تعداد دفعات شارژ باتری در مک بوک

اگر شما از سیستم عامل مک استفاده می کنید، برای اطلاع از مدت زمان شارژ باتری لپ تاپ ابتدا روی لوگو اپل کلیک کنید و About This Mac را انتخاب نمایید. سپس در پنجره اطلاعات سیستم روی System Report برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید. در زیر قسمت Hardware header روی تب Power کلیک کرده تا در زیر قسمت Health Information مقدار دفعات شارژ یا Cycle Count را ببینید.

بررسی داده های باتری

هر باتری با مقدار ظرفیت شارژ خاصی تولید می شود. به مرور زمان و گذر عمر باتری، این مقدار کمتر می شود و باتری مقدار کمتری شارژ را در خود نگه می دارد، به عبارت دیگر اختلاف بین دو مقدار Design Capacity و Full Charge Capacity کمتر باشد، باتری شما سالم تر است. سیکل باتری لپ تاپ و شارژ نیز به دفعاتی که باتری کامل خالی باشد و مجدد تا ۱۰۰ درصد پر شده باشد اطلاق می شود. سیکل هر باتری نیز بسته به نوع آن دارد ولی می توان به طور میانگین تا ۱۰۰۰ چرخه را برای باتری مفید توصیف کرد. پس از انجام تعداد حد نصاب باتری شما همچنان کار خواهد کرد اما توان و قدرت اولیه خود را نخواهد داشت و باید به فکر خرید باری نو باشید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *